Wspólnota Świadectwa Świadectwo Michała o Mietku Wołoszynie SJ
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
Mietek Mieczysław Wołoszyn jezuita
O. Mietek Wołoszyn SJ
żródło: Mirek Świerczyński - mietek.com.pl

Świadectwo:

Jak Mietek Wołoszyn wpływał (i wpływa) na moje życie

„Mietek” czyli ojciec Mieczysław Wołoszyn (jezuita) stanął na mojej drodze wiary jesienią 1982 roku. Dowiedziałem się o jego wykładach o Biblii od koleżanki mojej żony. Koleżanka zawsze była trochę egzaltowana więc jej zachwyty nad Mietkiem brałem trochę z dystansem.
Rzeczywistość przeszła jednak moje najśmielsze oczekiwania...

Biblią interesowałem się już wcześniej, w średniej szkole (choć rodzice byli tradycyjnymi katolikami) - z powodu koleżanki szkolnej, która była świadkiem Jehowy. Rozmowy, przekonywanie, najpierw z nią potem z jej rodzicami odsłoniły moją kompletną niewiedzę na temat Pisma św., objawienia i samego Boga.

Potem poszedłem do wojska, wziąłem z sobą Nowy Testament i przeczytałem go całego...
Nic to jednak nie zmieniło w moim życiu.

Dopiero Mietek 3-4 lata później (październik 1982) odkrył przede mną Biblię jako żywe Słowo żywego Boga. Pamiętam jak dziś gdy powiedział: przez całe Pismo św. idzie nić wiążąca wszystko - to Historia Zbawienia. Fantastycznie potrafił pokazać chrystocentryzm Biblii, Jezusa jako Alfę i Omegę. Dużo też dowiedziałem się od Mietka o Duchu Świętym, o tym, że Bóg chce z nami rozmawiać i nawet rozmawia tylko nie zawsze Go słyszymy.

Dla mnie wtedy (Gdańsk-Wrzeszcz, kościół na Mickiewicza) każdy tydzień to było czekanie na czwartek lub piątek - bo Mietek w piątki powtarzał swoje katechezy, by małżonkowie mający małe dzieci mogli obydwoje wysłuchać katechezy na żywo - to było święto, uczta duchowa. Tak było przez dwa lata.

Pamiętam, że jedna propozycja Mietka, którą co jakiś czas powtarzał, wywoływała salwy śmiechu. Mówił, że my w przyszłości mamy organizować podobne spotkania i wygłaszać podobne katechezy. Śmiech na sali brał się stąd, że nikt z nas nie brał tego na poważnie, bo Mietek prowadził nas do Boga przez Biblię na takim poziomie duchowym, że nikt z nas nie wyobrażał sobie nawet próby robienia czegoś podobnego samodzielnie.

Jestem człowiekiem temperamentnym i zarozumiałym (a może to był głos Boży?) i stwierdziłem później, że u Dominikanów (gdzie przed poznaniem Mietka z żoną Grażyną "działaliśmy") też takie katechezy biblijne by się przydały. Poszedłem do naszego duszpasterza akademickiego (o. Sławomir Słoma OP) i powiedziałem mu o tym moim pomyśle. Stwierdził - pewnie trochę żartem: "nie samym słowem Bożym żyje człowiek" (dokładnie tak powiedział). Nie zraziłem się jednak i przygotowywałem przez klika miesięcy moje katechezy "do szuflady".

Po pół roku o. Sławomir sam do mnie podszedł i powiedział: "to może byśmy zrobili te spotkania z Biblią". I tak rozpocząłem (w październiku 1984 roku) "Klucz do Biblii" - cykl spotkań u Dominikanów, nieudolnie naśladując Mietka, będąc kompletnym samoukiem, z wykształceniem średnim i to budowlanym ;-)

Wskutek naszych nieustannych przeprowadzek (młode małżeństwo w latach osiemdziesiątych) zmieniały się też miejsca naszych "mietkowych" spotkań z Biblią: parafia przykatedralna w Gdańsku-Oliwie, parafia Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie, u nas w domu itp. Tak było do czerwca 1989 roku, tj. do naszej przeprowadzki do Sulęczyna.

W Sulęczynie poszedłem do ks. proboszcza (starszego wiekiem) i gdy powiedziałem mu o planie takich spotkań, spojrzał na mnie podejrzliwie i powiedział, że: tu mieszkają poważni ludzie i może latem - jak przyjadą wczasowicze. Postanowiłem jednak nie wychodzić z kancelarii parafialnej aż załatwię sprawę i tak po godzinie miałem jego zgodę!

Rok później, po wyborze mnie na sekretarza (samorządowego) gminy zakończyłem te spotkania ale... kilka miesięcy później, w hotelu na drugim końcu Polski, gdy siedziałem sam w pokoju usłyszałem w duchu wewnętrzny głos: jak wrócisz do Sulęczyna z delegacji, rozpocznij znowu katechezy biblijne ale z dodatkiem modlitwy przed i po katechezie.

I tak powstała nasza pierwsza Wspólnota (Gwiazda Betlejemska) - w marcu 1991 roku. Do czerwca 2000 roku spotkania odbywały się co tydzień (ok 350 spotkań) na każdym katecheza biblijna "w/g Mietka", potem co miesiąc.

W międzyczasie (rok 1996) poznaliśmy Wspólnotę Przymierza "Miasto na Górze" z Bielska-Białej i drogę wspólnot przymierza zapoczątkowaną w USA wśród modlitewnych grup charyzmatycznych Odnowy w Duchu Świętym na samym początku lat siedemdziesiątych ub. stulecia. Rozeznaliśmy, że mamy tworzyć tę drogę wspólnot przymierza tu, na północy Polski (wtedy tworzyliśmy krąg kilku wspólnot rozsianych w całej Polsce, spotykamy się do dziś).

Od 1996 do 2000 roku uczestniczyliśmy w tygodniowych rekolekcjach letnich Wspólnoty "Miasto na Górze" w okolicach Bielska. W roku 2001 odważyliśmy się sami zorganizować takie rekolekcje, było na nich niecałe 40 osób i tak co roku liczba uczestników się zwiększała aż zapełniła w 2008 roku cały ośrodek wczasowy na Kaszubach (180 osób). Plan dnia był oparty o dwa równoległe tematy oparte wprost na Biblii (czyli 14 katechez w tygodniu rekolekcyjnym). Potem modlitwa osobista, grupy dzielenia, Msza św i wieczorem spotkanie modlitewne ze śpiewami spontanicznym i uwielbieniem Pana. Rekolekcje były zawsze i dla osób samotnych i rodzin z dziećmi - dla dzieci opieka w trakcie katechez itp...

4 lata temu (1.V.2009) założyliśmy nową wspólnotę w Sulęczynie (naszą pierwszą pozostaliśmy w Kartuzach, gdzie przenieśliśmy ją w 2000 roku i działa ona dalej) i robimy teraz dalej to samo: katecheza biblijna, modlitwy, śpiewy, rekolekcje letnie (ostatnie ze wspólnotą z Gdyni - było ok. 60 osób) Nie przesadzę jak powiem, że chyba kilkaset razy opowiadaliśmy o Mietku w ciągu tych wszystkich lat gdy pytano nas o nasze inspiracje do działania. Oczywiście głównym animatorem i moderatorem naszych działań był i jest Duch Święty ale to Mietek położył ponad 30 lat temu trwały fundament pod naszą drogę do Boga, drogę w świetle Pisma świętego, osądzającego ale i dodającego otuchy i mocy.

Słowo Boże zasiane w naszych sercach, miłość do Biblii - która nas przez te wszystkie lata kształtowała, syn studiujący teologię - to owoc działalności (i zapewne) modlitw naszego kochanego "Ojca w wierze" - Mietka.

Trzy lata temu byliśmy u Mietka w św. Lipce (sierpień 2009), jadąc tam na ślepo z Gietrzwałdu, modląc się by był na miejscu. Pan nas wysłuchał i zobaczyliśmy się z Mietkiem po dwudziestu kilku latach niewidzenia się. Ze wzruszeniem słuchał naszych losów związanych z katechezami biblijnymi itp. opisanych wyżej.

Cieszę się, że mogę zaświadczyć o Mietku jako o skutecznym Apostole Pana (zawsze mi zresztą przypominał - tak sobie wyobrażałem - św. Pawła ;-)).

Mam jeszcze jedno marzenie...

Wiem, że Mietek organizował kiedyś obozy biblijne. My z kolei ostatnie 4 lata robiliśmy rekolekcje letnie w salkach przy parafii w Sulęczynie (wcześniej przez 8 lat w poprzedniej wspólnocie) i w zeszłym roku tak się rozrosły (ludzie z Gdyni, Gdańska, Rzeszowa itp - znaleźli nas w internecie, przez stronę naszej wspólnoty: www.betlejem.gdan.pl), że w tym roku już będzie potrzeba przenieść się znowu do ośrodka wczasowego.

I to marzenie: może by tak ludzie którzy kiedyś jeździli na "mietkowe" obozy biblijne, ci, którzy odczuwają taką potrzebę - a nie uczestniczą latem w rekolekcjach - chcieli do nas dołączyć i spędzić tydzień nad kaszubskim jeziorem z rodziną - wspólnie pochyleni nad Biblią ?

Mietku, jeżeli to czytasz:

Dziękuję Jezusowi za Ciebie, Twoje powołanie, Twoje rozeznawanie woli Bożej, Twoją pasję ewangelizacyjną i za owoce Twojej działalności.

Jestem jednym z takich Twoich owoców, pewnie pomarszczonym, i nadpsutym przez swe słabości i potknięcia ale jeszcze żywym i trzymającym teraz Biblię w ręku (Tysiąclatkę z 1982 roku, kupioną z powodu Twoich katechez) i w sercu. Biblię, która już się rozlatuje, jest naddarta i pokreślona ale "zjedzona" dzięki Twojej posłudze pośród nas Twoich dzieci, "dzieci Mietka".

Niech Ci Pan błogosławi. Tobie i tym wszystkim dobrym ludziom wokół Ciebie, dzięki którym możemy słyszeć ciągle Twoje biblijne zwiastowanie, często w dniu głoszenia! Miłość Boga Ojca, łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z Wami wszystkimi.

AMEN!

Wasz
Michael Kapusta

Ps.1. Dobrodziejstwo dobrych ludzi (o których pisałem wyżej ) oraz nowych technologii pozwala na posłuchanie Mietka dziś, wczoraj, itd... katechezy w mp3 z ostatnich kilku lat.
Około 600 katechez !!! Polecamy gorąco: mietek.com.pl

Kaszuby, Sulęczyno

1.03.2013 r.
(wersja nr. 2 świadectwa - z 12.05.2013)

Weź udział w takich rekolekcjach, jak opisywane wyżej !


Mietek Mieczysław Wołoszyn jezuita
O. Mietek Wołoszyn Sj
żródło: Mirek Świerczyński - mietek.com.pl

Wspólnota Przymierza BETLEJEM - Świadectwa

Ojciec Mieczysław Wołoszyn SJ walczy o życie

Ojciec Mieczysław Wołoszyn SJ, nasz duchowy Ojciec nr. 1 jest bardzo chory, walczy o życie.

Mietek Wołoszyn SJ

Prosimy o gorącą modlitwę w jego intencji !!!Aktualny stan Ojca Mieczysława na stronie:

Mietek.com.pl

(najnowsze na dole obszernego akapitu z datami)


O. Mieczysław od wielu lat modlił się o beatyfikację o. Alfreda Cholewińskiego, dlatego módlmy się dalej o uzdrowienie o. Mieczysława przez wstawiennictwo o. Alfreda

Rekolekcje Letnie 2016

Zapraszamy serdecznie na:
"Rekolekcje na Wyspie 2016"
Znamy już:

TEMAT „Rekolekcji na Wyspie 2016”:

„Jak być szczęśliwym”

(na bazie 8 Błogosławieństw)

Mamy jeszcze:
nie 200, tylko: BRAK wolnych miejsc :)

W roku 2011 było nas ok. 30 osób
w roku 2012 było nas ok. 60 osób,
w roku 2013 było nas ok. 100 osób,
w roku 2014 było nas ok. 140 osób,
w roku 2015 było nas ok. 200 osób,
a w 2016...       przyjedziesz ?

Zapraszamy serdecznie!

Zdjęcie zbiorowe z roku 2015:


Zdjęcie zbiorowe z roku 2014:

Zdjęcie zbiorowe z roku 2013:

Zdjęcie zbiorowe z roku 2012:"Rekolekcje na Wyspie" to święty czas dorocznej zadumy nad swą wiarą dla rodzin z dziećmi (będzie opieka) i osób samotnych.

START:
2.08. (Niedziela) 2015 r. - godz. 17.00
ZAKOŃCZENIE:
8.08. (sobota) 2015 r. - godz. 9.00

Zaproszenie dla wszystkich chętnych wierzących i poszukujących.


Koszt Rekolekcji Letnich:

  • Dorośli i dzieci powyżej 8 lat: 80 zł/doba (nocleg+ pełne wyżywienie)
  • Dzieci do 8 lat - łóżko i 1/2 porcji: 57 zł
  • Dzieci nie zajmujące łóżka i bez porcji: 36 zł za cały pobyt

Zastrzegamy sobie łączenie noclegów dla osób samotnych czy małżeństw bez dzieci:
(np. 3, 4 lub 5 mężczyzn w jednym pokoju - analogicznie u kobiet,
czy np. 2 małżeństwa, które nie przyjechały razem mogą zostać zakwaterowane w jednym pokoju)

Pary narzeczeńskie i grupy młodzieży obojga płci nie mogą być
(z oczywistych względów) zakwaterowane razem w pokoju czy domku.
----------------------------------------------------------
Rekolekcje Letnie organizujemy nieprzerwanie od 16 lat...

Możliwe wynajęcie dodatkowego miejsca w ośrodku przed lub po rekolekcjach

Dla rodzin z dziećmi:

opieka nad dziećmi w trakcie zajęć do obiadu

osobna grupa nastolatków
z 23-letnim animatorem Mikołajem Kapustą, znanym videoblogerem, apologetą:
jego kilkanaście filmów obejrzało na YouTube ponad 600.000 (sześćset tysięcy) osób.
Jego strona to www.DobraNowina.net

4-5 osobowe pokoje/mieszkanka z łazienką (kafelki!) i antresolą, na parterze, z wyjściem na trawnik

Mamy z małymi dziećmi mogą słuchać konferencji na kocyku (trawa) przy kościółku.

Strzeżone kąpielisko z brodzikiem

Wypożyczalnia sprzętu pływającego

KONTAKT
Proszę ŚMIAŁO pytać o wszystko !
Tel.: Michał 607 154 100

----------------------------------------------------------
Ps.
Po obiedzie 4,5 (cztery i pół!) godziny czasu wolnego

                  W JEDNYM BLOKU CZASOWYM!
Wczasy z Bogiem dla rodzin i osób samotnych.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW i formularz zapisu na Rekolekcje Letnie

Link do strony na Facebooku:

Kontaktuj się z nami także przez Fejsa!

Facebook.com/RekolekcjeNaWyspie

-------------------------------------------------------
Zachęcamy też do:
polubienia i promowania tej inicjatywy!

Świadectwo Michaela

Zostań teologiem!

Zostań teologiem

na miarę czasów!

Polecamy wszystkim poszukującym PRAWDY:

Nauka na UKSW (Ośrodek Badań Naukowych UKSW w Gdyni) trwa sześć lat.

Zajęcia prowadzone są w formie wykładów,
ćwiczeń i praktyk i mają za zadanie gruntowne
i wszechstronne przygotowanie teologiczne
ikatechetyczno-pedagogiczne nauczycieli religii.

Od października 2006 roku studia teologiczne prowadzone są w systemie jednolitym magisterskim.

Strona uczelni GAKT

Artykuły chronologicznie

Studium Biblii

Wakacje z Bogiem!

Rekolekcje letnie

dla rodzin z dziećmi

i osób samotnych.

W pięknym Sulęczynie, nad jeziorem MAUSZ, na Kaszubach.

Szczegóły o Rekolekcjach Letnich "Rekolekcje na Wyspie 2014" target="_blank"

Najczęściej czytane

Ile osób na stronie:

Naszą witrynę przegląda teraz 30 gości 

Polecamy

Klub Książki Tolle.pl

Uatrakcyjnij stronę WWW!

Wklej "okienko" z automatycznie aktualizowaną treścią na swoją stronę WWW!
Poniżej (działający) przykład jednej
z trzech proponowanych szerokości:
Zobacz:
wszystkie przykłady i kod do wklejenia

Okienko jest ze strony ewangelizacyjnej LumenTV.pl (strona Telewizji LUMEN),
którą pomagamy redagować.

Spotkania modlitewne

dla każdego !

Modlitwa spontaniczna, śpiewy uwielbienia, katecheza i agapa.
Serdecznie zapraszamy każdą chętną osobę !

Kiedy spotkanie ?

ABC Biblii

Dział  poświęcony podstawowym wiadomościom o Biblii. Specjalnie utworzony z myślą o początkujących czytelnikach Pisma świętego.

Czytaj więcej o ABC Biblii

Wakacje z Bogiem 2013

(Rekolekcje Letnie) 31.07-4.08.2013

Na Kaszubach, w Sulęczynie to czas niesamowitej przygody z Jezusem, Jego Słowem i Jego Ludem.

Rekolekcje Letnie 2013